Close

باروی ری

Rey Castle
3.5
(از 6 نقد و بررسی)

درباره باروی ری

نوع جاذبه
موقعیت
شهر ری
پیشنهاد کاربران
%67 از 4 رای
رتبه در شهر ری
19 از 26 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف باروی ری

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
مرتب سازی براساس:
زینب مهرآبادی
نوشته شده در 21 خرداد 1400
report-icon گزارش

برج و باروی شهر ری، دیوار تقریبا بزرگی بر بالای صخره چشمه علی در محله صفاییه شهری است. در بزرگراه آوینی تهران، تابلو خروجی چشمه علی رو که بریم، در انتهای خیابان با صخره چشمه علی و دیوار خشتی بزرگی روی آن می بینیم. بازدید از این محوطه ورودیه ندارد. من و یکی از همراهان که کنجکاو شده بودیم ببینیم بالای صخره و اطراف دیوار چه خبره از یکی از اهالی پرسیدیم که چه طور میشه رفت دیوار رو از نزدیک دید. از سمت پیاده روی پارک سورنا به راحتی و با کمی صخره نوردی تونستیم به بالای صخره و باروی ری برسیم. قدیمی ترین نقطه باروی ری طبق تابلویی که بالای آن نصب شده بود به دوره مغول ها بر می گرده و بقیه دیوار رو این اواخر بازسازی کردن. در قسمت قدیمی بارو چند پله به سمت یکی از طاق ها داشت. با ایستادن در فضای دهانه این طاق می توان منظره پایین صخره و چشم علی رو دید.
هر چقدر صخره سمت چشمه علی تمیز بود، صخره سمت پشت باروی ری زباله هایی دیده میشه و بعضی جاهاش خاکریز ماننده. به جای دور زدن صخره چشمه علی میشه از روی سنگ های روی صخره هم به بالای دیوار قدیمی رفت اما باید کفش مناسب پوشیده باشیم و کمی هم مواظب باشیم.
ایستادن در دهانه قدیمی ترین بخش باروی شهرری و تماشای اطراف یکی از بهترین تجربه های بازدید از این دیوار تاریخیه.

بیشتر
امتیاز کل
3
پروانه کشاورز
نوشته شده در 28 اردیبهشت 1399
report-icon گزارش

باروی ری یکی از آثار باستانی شهر ری تهران است. باروی ری، دیواری است که حالت دفاعی دارد و در دوره اشکانیان دور تادور شهر بنا شد ولی امروزه تنها بقایایی از آن باقی مانده است که بخشی از آن بر بالای صخره های چشمه علی قرار دارد. اطراف این بارو هم خندقی حفر شده بود که برای دفاع در زمان خطر آنرا از آب پر میکردند. این دیوار در کوتاهترین قسمتها ۳ متر و در بلندترین قسمتها ۸ متر ارتفاع دارد و این نشاندهنده عظمت آن است. این بارو در نزدیکی چشمه علی و کتیبه فتحعلی شاه و در انتهای بوستان چشمه علی قرار داره، داخل بوستان سرویس بهداشتی و بوفه و نیمکت برای استراحت وجود داره، و به نظرم دیدن آنها خالی از لطف نباشد.

بیشتر
امتیاز کل
4
Ehsantrips
نوشته شده در 28 مرداد 1398
report-icon گزارش

دیوار یا باروی ری یک بنای تاریخی و قدیمی است که به دوره مادها نسبت داده می شود. این دیوار مثل سایر دیوارهای تاریخی به احتمال زیاد نقش دفاعی داشته و اکنون بخش کوچکی از آن در حدود ۴۵۰ متر که بالای چشمه علی است، باقی مانده است. دیوار ارتفاعی حدود ۸ متر داشته و از خشت ساخته شده است. همچنین برج هایی برای نگهبانی در برخی بخش های دیوار وجود داشته است.

بیشتر
امتیاز کل
4
امید خدایاری
نوشته شده در 23 اردیبهشت 1398
report-icon گزارش

 در محوطه تاریخی محله چشمه‌علی شهر ری بارویی به قدمت 6000 ساله وجود دارد که در نوشته ها آن را منصوب به دوره مادها می‌کنند، کاربرد این بارو دفاعی بوده و در دوره ه‌های مختلف مانند سلجوقیان، اشکانیان  و ... بارها مرمت شده و دورتادور شهر را در بر می گرفته که البته در حال حاضر تنها قسمتی از این دیوار که بر روی صخره چشمه علی و بالای نقش برجسته فتحعلی شاه واقع شده باقی مانده است.
ضمنا در کنار بازدید از  باروی ری، می توانید برج طغرل و آرامگاه ابن بابویه و جهان پهلوان تختی رو هم که پیاده به فاصله 12 دقیقه ای از بارو هست رو ببینین.

بیشتر
امتیاز کل
4
Nedajrg
نوشته شده در 5 بهمن 1397
report-icon گزارش

باروی ری دیواری است که در زمان اشکانیان به جهت دفاعی دورتادور شهر ری در گذشته به عنوان پایتخت کشیده شده بود. متاسفانه به دلیل زلزله های فراوانی که رخ داده این بارو تخریب شده و حدود سه کیلومتر از آن باقی مانده است. بخشی از این دیوار بر بلندای چشمه علی مرمت شده است.

بیشتر
امتیاز کل
3
Yannar
نوشته شده در 3 بهمن 1397
report-icon گزارش

این بارو با قدمت ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد.با معماری مشابه باروهای اسلامی در شهر ری ساخته شده.و اطراف آن خندقی وجود داشته که در زمان حمله دشمن ان خندق را پر از آب مینمودند تا از هجوم دشمن جلوگیری کنند.

بیشتر
امتیاز کل
3
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت