Close
قلعه رودخان
یاسمن شعبان زاده
نقدها:
گزارش
پارک جنگلی قلعه رودخان
توصیه شده توسط کاربر

قلعه رودخان، دژی تاریخی از زمان سلجوقیان با مساحتی حدود 22هزار مترمربع، بزرگترین قلعه آجری ایران است.این قلعه در 23کیلومتری شهر فومن در گیلان قرار گرفته و با بیش از 1600پله در ارتفاع 700متری از سطح دریاست.اگرچه تاریخ ساخت اولیه آن را به دوران ساسانیان نسبت میدهند،مانند هر قلعه نظامی دیگری شاهد حوادث تاریخی حکومتهای مختلف و جنگ و گریزهای فراوانی بوده است.
اما بررسی امروز من درباره سایت گردشگری قلعه رودخان است که به همت منابع طبیعی استان ساخته شده و به دست بخش خصوصی اداره میشود.این پارک جنگلی شامل: پارکینگ-محوطه جنگلی و کمپینگ-سوییتهای اقامتی (نما چوبی)- رستوران و قهوه خانه-بازارچه سنتی صنایع دستی میباشد.
برای استفاده از این مجموعه با هزینه ورودی خودرو 10هزار تومان و پیاده نفری 3000ت داخل میشویم.در بخش ابتدایی محوطه جنگلی و امکان برپا کردن چادر فراهم است.سپس به پارکینگ روباز میرسیم.پس از آن با شیب متوسطی مسیر سنگفرش آغاز میشود.در سمت راست این جاده سوییتهای اقامتی دو طبقه با نما و ایوان (تلار) چوبی خودنمایی میکند. این اقامتگاه با هزینه های متغیر در فصول مختلف از دفتر مدیریت در کنار برجک نیروی انتظامی قابل رزرو میباشد.(آخرین بار حدود شبی 250 ت اجاره کردیم)
امکانات سوییت : آشپزخانه با لوازم کاربردی-سرویس بهداشتی و حمام-فضای هال شامل:تخت خواب دونفره-مبلمان تخت شو-تلویزیون-اسپیلت-جاکفشی و فرش میباشد.
تراس پشتی این سوییت ها روبه رودخانه پرآبی است با منظره زیبا و چند منقل کباب با فاصله از هم که به صورت مشترک برای همه سوییتها قابل استفاده است.
(متاسفانه در طی 3بار اقامت در فواصل زمانی مختلف شاهد فرسودگی و کاهش کیفیت این اقامتگاه بودیم که امیدوارم رسیدگی لازم انجام شود.)
در سمت چپ جاده سنگفرش رستورانهای دوطبقه تراس دار و بازار سنتی برقرار است تا پای اولین پله. در طول عبور از مسیر پله های سنگچین شده به شدت شیب افزوده میشود و نیاز به چوبدستی میباشد.در این میان بساط چای و عکس با لباس محلی و فروش صنایع دستی و غذاهای محلی و نان و... رواج دارد و به این مسیر شلوغ چهره شادابی میبخشد.
در میانه های راه با توجه به سختی مسیر و لیز بودن پله ها خصوصا با اولین نم باران، کم کم از تعداد گردشگران کاسته میشود و طبیعت جاندار و سرسبز و درختان خزه بسته در کنار رود خروشان جلوه تازه ای میابد.
رفت و برگشت تا قلعه حدود 3-4 ساعت زمان میبرد و نیاز به قدرت جسمی مناسب دارد.
از سفر خود به قلعه رودخان لذت ببرید.

نوع سفر:
تاریخ سفر: