Close
رستوران

مجموعه گنجعلی خان (کرمان)

Ganjali Khan-complex

Ganjali Khan Bath (2).jpg
Ganjali Khan Bath (1).jpg
Ganjali Khan Bath (3).jpg
Ganjali Khan Bath (4).jpg
Ganjali Khan Bath (5).jpg
240502ab-5856-4b92-ab29-2c2f999d02be.jpg
292e04a5-308f-4439-aa5c-0d4b1f1d3726.jpg
download.jfif
ganjali-khan-1-1.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

مجموعه گنجعلی خان یکی از زیباترین آثار دوران صفوی است که به یادگار مانده است. میدانی در وسط بافت قدیم کرمان،در اطراف آن بازار، حمام،کاروانسرا، آب انبار و مسجد و ضرابخانه قرار گرفته،و در یک طرف میدان حجره های تجاری،و در سه طرف دیگر آن بازار بزرگ کرمان که می توان گفت طولانی ترین راسته بازار در ایران است.این میدان هم به لحاظ معماری بی‌شباهت به میدان نقش جهان اصفهان و میدان امیرچخماق یزد نیست. هر قسمت این بازار زمان یکی از فرمانروایان حکومتی ساخته شده به همین خاطر گذر 600 سال تاریخ با قدم زدن در آن مشاهده خواهیم کرد.

به حمام می‌رویم، سردر حمام که شامل موضوعات طبیعت‌گرا و خیالی از نقاشی‌های عامیانه می‌باشد، آجرهای ساده و نیلی، حاشیه‌ای از سنگ مرمر، مقرنس بندی، نمای بیرونی سردر حمام را تشکیل می‌دهند.نور فضاهای حمام،از سقف تأمین شده، طوری که نورگیرها معمولاً در مرکز یا دورادور سقفها جای گرفته‌اند.کاشیهای معرق و هفت رنگ و کاشیهای خشتی، با تصویر انسانی از ویژگی‌های این حمام است.تعدادی از این نقاشی ها مربوط به دوره صفوی و بخشی دیگر مربوط به عصر قجری می باشد.

روانه کاروانسرا که در مقاطعی از زمان مدرسه بوده است، ساختمانی دو طبقه با حیاطی با صفا و تزیینات بنا از آجر و کاشی است، وجه تمایز این بنا نسبت به دیگر بناهای صفوی ظرافت در نقوش و تنوع آنها می‌باشد، که شامل نقش های انسانی و حیوانی و گیاهی و نقوش هندسی متفاوت  و الهام از هنر شرق و غرب می‌باشد.اکثر کاشی کاری‌های کاروانسرا معرق کاری در کنار آجرکاری است، و برجسته ترین تزیین این بنا کتیبه خط ثلث با امضای رضا عباسی نقاش و خطاط مشهور دوران صفوی است.این مکان در حال حاضر به دانشگاه هنر کرمان تغییر کابری داده است

آب انبار در ضلع غربی میدان با تزیینات کاشی کاری دوران صفوی که کاربری آن در آن زمان شربتخانه بوده و همچنین تامین کنننده آب شُرب شهر و کسبه بازار بوده است، که به دستور علیمردان خان پسر گنجعلی خان معماری استاد عبدالله احداث شده است. را می‌بینیم.

سپس برای دیدن ضرابخانه به ضلع شمالی میدان میرویم،ضرابخانه که امروزه به موزه سکه تبدیل شده است،معماری بسیار زیبایی دارد، دیوارهایی که با آجر منقش شده و گج‌بری شده،حوضی مربع که درست در موزه قرار دارد نور پردازی چشم نوازی می شود توسط گنبد بلند سقف و عمارت کلاه فرنگی که روی آن قرار دارد.دیدن این موزه خالی از لطف نیست.

در ضلع شمال شرقی میدان، مسجد کوچک گنجعلی خان با هنرو معماری و شکوه زیباییش خودنمایی می کند، به بازدید این مسجد می‌رویم. محمد معمار یزدی معمار این مسجد بود، وی برای اینکه نشان دهد همیشه در قالب بزرگ  نباید زیبایی ها را به تصویر کشید و می شود در قالب یک مجموعه کوچک هم زیبایی ها را ترسیم و به تاریخ عرضه کرد این مسجد را با این وسعت کوچک بنا کرد.از ایوان مسجد وارد راهرویی باریک می شویم، در بَدو  ورود از این راهروی تنگ، باور این زیبایی شاید برای ما غیر قابل تصور باشد، اما وقتی به شبستان می رسیم، دیدن گنبدی با 12 نورگیر و فضایی بسیار روشن داخل مسجد و تزیینات دیوارها و گچ بری ها و  مقرنس کاری و محرابی با لوح ممرین و طرح گلدانی که روی آن حک شده، این فرضیه محمد معار را تصدیق می کند که می شود  دنیایی از معماری و شکوه و زیبایی را در فضایی به مساحت 27 در 25 ؛یعنی فضایی 5 متر و 45 سانتی متر در 5 متر، به رخ کشید.

مجموعه گنجعلی خان چون شمل بازار- حمام- کاروانسرا- آب انبار –ضرابخانه و مسجد است، زمان در اختیار مسافر است.

 

نوع جاذبه:
 • موزه های تخصصی
 • بناهای باستانی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند Samira_1990
  نقدها:
  گزارش
  مجموعه گنجعلی خان کرمان
  توصیه شده توسط کاربر

  مجموعه گنجعلی خان در مرکز شهر تاریخی کرمان ، در خیابان گنجعلیخان واقع شده است.
  این مجموعه شامل کاروانسرا، حمام ، ضرابخانه، اب انبار و بازار میباشد .
  بازار مسکر ها که از عهد صفویه به ایادگار مانده ،در راسته اصلی همین مجموعه قرار دارد.
  #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند ثمین شهرستانی
  نقدها:
  گزارش
  مجموعه گنجعلی خان
  توصیه شده توسط کاربر

  مجموعه گنجعلی خان که به همت حاکم کرمان در دوران صفویه ساخته شده.
  مجموعه شامل بازار،حمام،کاروانسرا،ضرابخانه و آب انبار می باشد.
  ورود به مجموعه شما را یاد میدان مسجد شیخ لطف الله اصفهان می اندازد.
  امروزه کاروانسرا تبدیل به دانشکده هنر،ضرابخانه موزه سکه، حمام موزه مردم شناسی و آب انبار موزه مس شده است.
  تندیس گنجعلی خان در ابتدای مجموعه قرار دارد و یادآور بزرگ مردی است که آبادانی و شهریت را برای مردم کرمان به ارمغان آورد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش
  چهارسوق گنجعلی خان
  توصیه شده توسط کاربر

  کمی که در بازار کرمان جلو بروید به چهارسوق گنجعلی خان میرسید که شامل بازار، ضرابخانه، مسجد، کاروانسرا، آب انبار و حمام گنجعلی خان است. چهارسوق گنجعلی‌ خان که محل تقاطع دو راسته بازار است، در گذشته یکی از پرترافیک‌ترین نقاط تجاری شهر کرمان بوده است. گنجعلی خان که از حاکمان مشهور دوران شاه عباس است از سال ۱۰۰۵ تا ۱۰۳۴ هجری قمری بر کرمان فرمان‌روایی و آثار و بناهای زیادی بنا کرد و در آبادی این منطقه کوشش کرد. این مجموعه‌‏ی زیبا، نفیس و کامل،‏ اثر استاد سلطان محمد، معمار یزدی است. این بخش تقریبا زیباترین بخش بازار کرمان است و میتوانید چندساعتی را به بازدید از بناهای مختلف ان بگذرانید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش
  مجموعه گنجعلی خان
  توصیه شده توسط کاربر

  مجموعه گنجعلی خان  به دستور گنجعلی خان یکی از حاکمان معروف کرمان (حدود ۳۰ سال حاکم کرمان بود و با ساخت بناهای زیادی کرمان را آباد کرد) زمان حکومت شاه عباس اول ساخته شده است.
  این مجموعه بی نظیر تمام امکانات یک مجموعه عظیم را در زمان خود در اختیار داشت، این مجموعه که در اطراف میدانی زیبا است شامل بازار برای داد وستد، حمام معروف گنجعلی خان، مدرسه، کاروانسرا، ضرابخانه، آب انبار است که هر کدام از اینها اکنون به موزه تبدیل شده و تصاویرشو میتونید ببینید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Amin
  نقدها:
  گزارش
  حمام گنجعلی خان
  توصیه شده توسط کاربر

  حمام گنجعلی خان در شهر کرمان است که در سال1020هجری قمری ساخته شده است. گنجعلی بیک ملقب به گنجعلی خان از حاکمان کرمان در زمان شاه عباس بوده است. کاشی های معرق و هفت رنگ و خشتی با تصویر انسانی از ویژگی های آن است. از دیگر ویژگیهای آن میتوان به گود بودن حمام،بهره گیری از آب قنات، ضد زلزله بودن، کاهش ارتعاشات لرزشی، ارتفاع زیاد رخت کن و... را نام برد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: