Close
ورزنه
هادی انصاری
نقدها:
گزارش
ورزنه ، قطب گردشگری شرق اصفهان
(خوشحال و خیلی راضی)
توصیه شده توسط کاربر

ورزنه آخرین شهر بر حاشیه زاینده رود و در 30 کیلومتری تالاب گاوخونی ، شهری که قطب گردشگری شرق اصفهان محسوب می شود ، شهر زنان چادر سفید .
ورزنه در 108 کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد . روزانه پذیرای گردشگران زیادی است که برای دیدار از جاذبه های طبیعی و فرهنگی ورزنه و پیرامون آن به این شهر کویری می آیند .
پل تاریخی ورزنه بر روی زاینده رودی که در ایامی که آب در آن جاری است کم جان و کم رمق به این شهر می رسد . با احداث یک بند کوچک ، همین مختصر آب را به صورت دریاچه ای درآورده اند که هرچند رنگ آب آن تیره است ولی محلی شده برای قایق سواری و تفریح گردشگران .
مجسمه ای از زن چادر سپید در یکی از میادین این شهر کوچک نصب شده که مشغول سفره بافی است ، هنر اصیل دستی زنان این شهر که اکنون فقط چند پیرزن فعال و بانشاط ورزنه ای به آن مشغولند .
کبوترخانه یا برج کبوتر بزرگ و زیبایی در این شهر وجود دارد که حالا نمایشگاه صنایع دستی در آن برقرار است .
ورزنه دو سه تا اقامتگاه بوم گردی شناخته شده هم دارد که گردشگران خارجی از جمله مشتریان آن ها هستند .
اهالی ورزنه بخوبی از پتانسیل گردشگری شهرشان مطلع هستند و چرخ اقتصاد گردشگری بدست این مردم با سلیقه ، براه است . از جمله می توان از احداث یک گاوه چاه در حومه ورزنه برای جذب گردشگر یاد کرد . چاهی که گاوی از نژاد مخصوص فقط با آواز صاحبش ، آب را از چاه بیرون می کشد . با استقبال گردشگران ، جالا تعداد این گاوچاه ها زیادتر هم شده .
کویری ماسه ای به طول حدود 40 کیلومتر مابین ورزنه و حسن آباد جرقویه و در محاورت جاده بین این دو شهر کشیده شده است . این رمل زیبا و وسیع ماسه ای از دیگر جاذبه های طبیعی اطراف ورزنه است که برای دیدار از آن فقط باید 7 کیلومتر ازورزنه ، در جاده ورزنه به حسن آباد ، دور شد .
موزه مردم شناسی ورزنه که در محل یک خانه بزرگ قدیمی برپا شده و همچنین مسجد جامع تاریخی این شهر از دیگر جاذبه های ورزنه هستند .
ارگ یا قلعه بزرگ قورتان از دیگر دیدنی های اطراف ورزنه است که برای دیدن آن باید 8 کیلومتر در جاده ورزنه به اصفهان به پیش برانید .
تالاب گاوخونی در شرق ورزنه ، تنها 30 کیلومتر با ورزنه فاصله دارد.
ورزنه شهر کوچکی است و می توان با پای پیاده به اکثر نقاط گردشگری داخل شهردسترسی پیدا کرد .
دیدار از این شهر کویری و جاذبه های پیرامون آن را به همه طبیعت دوستان و فرهنگ دوستان توصیه می کنم .
#گلفام_سفر

مناسب برای
  • طبیعت گردی

  • فرهنگی و تاریخی

  • آرامش و استراحت

نوع سفر:
تاریخ سفر: